Ugrás a tartalomhoz

kis csér*

Adatok

Magyar név: kis csér*

Latin név: Sterna albifrons (Sternula albifrons)

Tágabb kategória, magyar: Madarak (osztály)

Tágabb kategória, latin: Aves (classis)

Szűkebb kategória, magyar: Lilealakúak (rend)

Szűkebb kategória, latin: Charadriiformes (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 500 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1954

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: AEWA, Bern II., CMS II.

Irányelvek: Madárvédelmi Irányelv, Madárvédelmi Irányelv I.

További információk

*: Beleértve a Sterna antillarum (Sternula antillarum – karibi csér) néven önálló fajként is ismert Sterna albifrons antillarum alfajt is.

Hazai elterjedés
A Dráva kavicszátonyain kis számban fészkel. Költése az 1990-es évek óta ismert. Ritka átvonuló, elsősorban a Fertő tónál, a Balatonnál, a Duna és a Tisza mentén, a Hortobágyon, a dunántúli és alföldi halastavakon, szikes tavakon.

Időbeli előfordulás
Május és szeptember között fordul elő, jellemzően június–júliusban.

A hazai fészkelőállomány nagysága
Egyetlen költőállománya a Dráván 1994–2015 között 0–16 pár között változott, amely az utóbbi években a horvátországi zátonyokon költ. Alkalomszerűen megtelepedett Paksnál a Duna zátonyain és alföldi szikes tavakon, sekélyvizes élőhelyeken, de állandó állománya máshol nem alakult ki.

Természetvédelem
A költés sikere a május–júliusi vízállástól függ. Veszélyeztető tényezők az időjárási szélsőségek, illetve a vízi erőművek miatti extrém vízjárás-ingadozás, a víziturizmus, a horgászat, a kavicsbányászat, a fészkeléshez szükséges csupasz talajfelszín eltűnése.

Forrás: Kovács Gy. 2022. Kis csér. – In: Szép T., Csörgő T., Halmos G., Lovászi P., Nagy K. & Schmidt A. (szerk.) Magyarország madáratlasza. 2., javított és kiegészített kiadás. – Agrárminisztérium, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budapest, p. 290.

Fajok elterjedése

Sáv bezárása